Ayna

Ayna

Hafiften Francois Ozon filmleri tadı yakaladığım fantastik bir rüya.

Rüyamda ben dedektifim (ya da kendimi öyle sanıyorum). Tuhaf bir yaşam söz  konusu. İki odada iki tane mahkumum var. Onları sorguya alıyor gibi birşeyim. Odalardan birinin hemen çıkışında bir yüzme havuzu var. Odanın kapısını açıyorsun, yüzme havuzu hemen başlıyor, o biçim yani.
Bir de yillar önce -sanki- arkeolojik kalıntıların birinde bulunmuş post modern (!) bir resim var (nasıl oluyor diye sormayın, post modern tarzdaydı). O resmin sırrıni çözmeye çalışıyor(larmış) bilim adamları. Ama çözmesi bana kısmet oluyor; resmi görünce bir anda ben de jeton düşüyor. Resim, yanında havuz olan odayı anlatıyor (Resmi görseniz siz de bana hak verirdiniz). Hafif tasvir edeyim. Bir ranza var, bir de havuz kenarlarındaki merdivenler var. Diyorum, bu resim kesin benim sorgu odalarımı anlatıyor. Ama ranzanın boyu biraz kisa diyorum. Resimde daha uzun çizilmiş. Kesin bunda bir iş var diye düşünüyorum. Ranzanın boyunu uzatalım diyorum. Herkes karşı çıkıyor (nereden çıktı bu ‘herkes’ demeyin; 3-5 kişi varız ama kim olduklarını bilmiyorum). O oda da kalan ve sorgulanan kişiye veriyorum iki demir, ranzanın boyunu uzatsın diye. Söylene söylene yapıyor. Duvara dayalı olan kısımlara iki tane demir çubuk ekliyor. Bu arada duvarın sıvası epeyce bir kalkıyor. Ayrıca yükselen ranza nedeniyle de duvarın arkasi görünür hale geliyor. Ve o odada sogulanan adam, kalkan sıvadan duvarın arkasına bakıyor ve geri çekiliyor hemen. Noldu diyoruz heyecanla. Bir ayna var diyor ve susuyor. Hep beraber (4-5 kişi) biz de yukarıya, ranzaya tırmanıp bakıyoruz aynaya. Ve aynaya baktığımızda herkes şaşkınlık içinde kalıyor ve ohaa sesleri yükseliyor (sabah uyanıp, rüyayı hatırladığımda da aynısı oluyor). Aynada görünen, herkesin çocukluğunu kimisinin bebeklik halleri. Normal aynadakı gibi harekete edince, görüntü de ediyor ama yüzlerimiz çocukluğumuz veya bebekliğimiz.  Dehşete kapılıp geri çekiliyoruz.

Rüyanın bundan sonrası konu ile alakasızlaşıyor. Bisikletle, istasyona yetişmeye çalışıyorum. Londra’ya tren biletim varmış, gitmem lazımmış filan. Ama benimle gelecek olan iki kişiden biri ölmüş. Diğeri de yok orada. Onların yerine başka iki kişi ile gidecekmişim. vs.vs. derken konu çok değişiyor ve ardından uyanıyorum.

Resim: http://www.123rf.com/portfolio/blankartist/1.html

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.